SATILMIŞ AKMAN DOWN SENDROMLU ÇOCUKLARI ZİYARET ETTİ

UTEF Bolu İl Temsilcisi Satılmış Akman, kentteki down sendromlu çocukları ziyaret ederek çeşitli hediyeler takdim etti.

SATILMIŞ AKMAN DOWN SENDROMLU ÇOCUKLARI ZİYARET ETTİ
23 Mart 2021

Uluslararası Tüm Engelliler Yaşlılar Kimsesizler Federasyonu (UTEF) Bolu İl Başkanı Satılmış Akman, Dünya Down Sendromu Farkındalık günü münasebetiyle Bolu'daki 3 ile 11 yaş arası down sendromlu çocukları ziyaret ederek çeşitli hediyeler takdim etti. 

 Satılmış Akman, 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü'ne ilişkin şu açıklamalarda bulundu: 

"Hayat farklılıklarla güzel. Birleşmiş Milletler 10 Kasım 2011 kararı ile 21 Mart tarihini resmi Dünya Down Sendromu Günü olarak tanımıştır. 21 Mart tarihinin seçilmesindeki en önemli neden ise Down Sendromlu bireylerde 21'inci kromozomun 3 tane olmasıdır.

Down Sendromlu bireylerde 21’inci kromozom çiftinde fazladan bir kromozom olması sebebiyle normal gelişim gösteren bireylerden bir fazla, yani 47 kromozom bulunmaktadır. Down Sendromunun bir hastalık olmadığını, farklılık olduğunu, farklı olmanın normal olduğunu herkese duyurmak ve bu duyarlılığı arttırmak çok önemlidir. Bu anlamda herkesin üzerine düşen çabayı göstermesi gerekmektedir.

Down Sendromlu çocuklarımızın toplumdan dışlanmaması, diğer çocuklar gibi onların da eşit haklara sahip olarak yaşaması, eşit koşullarda eğitim almaları tek dileğimizdir. 21 Mart Down Sendromu Farkındalık Günü, bu alandaki çabaların yoğunlaştığı, neler yapılabileceğinin konuşulduğu ve bunların hayata geçirildiği bir gündür. Unutmayalım ki onlar acıma duygusu oldukça gelişmiş; çıkarcılık, bencillik gibi davranışları olmayan karşılıksız seven, yalan söylemeyen ve sadece sevilmeyi hak eden bireylerdir.

Onlarla hayat daha anlamlı, daha renkli ve daha eğlencelidir. Çünkü Down Sendromlu bireylerin sevgileri sonsuz, saf ve gerçektir. Sizi karşılıksız severler ve size gerçekten sevmenin ne kadar anlamlı ve güzel bir şey olduğunu hatırlatırlar.

Uluslararası Tüm Engelliler Yaşlılar Kimsesizler Federasyonu UTEF Bolu İl Temsilci Başkanı olarak 21 Mart’ın, eşit olduğumuzun ve aramızdaki bir sayı farkın “fark” olmadığının anlaşıldığı bir gün olmasını diliyorum."

Yorum yazın

Yorum yazarak, yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan gazetemiz ve sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.