İSMAİLCAN KAYA'DAN DOWN SENDROMU AÇIKLAMASI

21 Mart Down Sendromu Farkındalık Günü münasebetiyle açıklamalarda bulunan Çocuk Hakları Gönüllüleri Derneği Bolu İl Temsilcisi İsmailcan Kaya, "Down sendromlu bireylerin sosyal yaşama etkin katılımı sağlanmalıdır" dedi.

İSMAİLCAN KAYA'DAN DOWN SENDROMU AÇIKLAMASI
21 Mart 2021

Çocuk Hakları Gönüllüleri Derneği (ÇOHAG) Bolu İl Temsilcisi İsmailcan Kaya, 21 Mart Down Sendromu Farkındalık Günü dolayısıyla açıklamalarda bulundu. İsmailcan Kaya açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "Down Sendromlu bir çocuğun doğumdan başlayarak mevcut potansiyelini ortaya çıkarabilmesini sağlayacak, onu hayata hazırlayacak özel desteğe gereksinim duyar. Günümüzde ailelerin eğitimi ve bu özel çocukların sosyal yaşamda kabul edilirlikleri artmıştır. Down Sendromlu çocuklar günümüzde daha önceki yıllara kıyasla daha donanımlı yetişmektedir.

Down sendromlu bireylerin doğumdan itibaren başlayan düzenli ve disiplinli çalışma sonucunda sosyal yaşamda yer edinebildikleri, Down sendromlu bireylerin sosyal hayatta tüm insanlarla beraber  izole edilmeden yaşamalarını devam ettirebildikleri görülmektedir.

Down sendromlu çocuklarımızın hayata sıkı sıkı sarılmalarını sağlamak ,onların kaliteli eğitimleri, ailelerinin verdiği gayret ve özverisiyle pek çok şeyin üstesinden gelebileceklerini biliyor ve özel çocuklarımızın toplumla bir bütün haline gelebileceklerine inanıyorum.

Down Sendromlu  bireylerimizin ihtiyacı olan tek şey toplumun duyarlılığıdır. Günümüzde Down Sendromlu bireylerimiz eğitime erişebilmekte, aldıkları  eğitim doğrultusunda yetenekleri ve kapasitelerine uygun iş alanlarında meslek sahibi olarak çalışabilmekte diğer yandan da sportif faaliyetlerde gerek ulusal gerekse uluslararası müsabakalarda gösterdikleri başarılarla gurur kaynağımız olmaktadırlar. Yeter ki biz onlara fırsat ve imkân tanıyalım, engel olmayalım. Down Sendromlu bireylerimizin ve ailelerinin geleceğe umutla, güvenle bakabilmelerini ve  Down Sendromlu bireylerin sosyal yaşama etkin katılımlarını sağlamak hepimizin sorumluluğudur. 

21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü vesilesiyle down sendromlu bireylere ve değerli ailelerine güzel bir hayat diliyorum."

 

Yorum yazın

Yorum yazarak, yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan gazetemiz ve sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

2 yorum yapılmış

  • Ali Tuğrul Gürbüz (21 Mart 2021 - 14:24)
  • TalhaBöyle güzel insanların gününde böylesine güzel bir mesaj, güzel bir yazı yazdığınız için teşekkür ederim insanların böyle şeylere ihtiyaçları var (21 Mart 2021 - 19:20)