BOLU VALİSİ'NDEN NEVRUZ BAYRAMI MESAJI

Bolu Valisi Ahmet Ümit yayımladığı Nevruz Bayramı mesajında "Yüce milletimiz salgın illetinden Ergenekon'dan çıkar gibi kurtulacaktır" ifadelerini kullandı.

BOLU VALİSİ'NDEN NEVRUZ BAYRAMI MESAJI
22 Mart 2021

Bolu Valisi Ahmet Ümit, Nevruz Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Vali Ümit mesajında şu ifadelere yer verdi:

"Kadim ve köklü tarihimize bakıldığında Orta Asya’dan Balkanlara kadar yurt edindikleri topraklarda bütün Türk Boylarının, baharın müjdecisi, yeni gün,bolluk ve bereketin simgesi olarak kabul ettikleri Nevruz gününü milli bir bayram olarak büyük bir coşku ve birliktelik içerisinde kutladıkları görülmektedir.

Nevruz gününün coşkusunu bu yıl, tüm dünyayla birlikte ülkemizi de etkisi altına alan Koronavirüs Salgını nedeni ile büyük katılım ve coşkuyla kutlayamasak da bizim kültürümüzdeki ve tarihimizdeki yerini yüreklerimizde hissediyor ve Nevruz Gününü idrak etmenin mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz. 

Türk kültüründe “Diriliş” anlamına gelen Nevruz, baharın gelişini ifade ettiği gibi milletimizin Ergenekon’dan çıkıp özgürlüğüne kavuşmasını da temsil etmektedir. Bu yönüyle Nevruz zorluk ve sıkıntılardan kurtulmanın da anlamlı ilham kaynaklarından birisidir.

Evvel Allah yüce milletimiz de salgın illeti başta olmak üzere tüm sıkıntılarından, birlik ve beraberlik içerisinde, Ergenekondan çıkar gibi kurtulacaktır.

Nevruz ateşi; baharın, tabiatın yenilenmesinin, birlik ve beraberliğin, bolluk ve bereketin coşkuyla hissedilerek karşılandığı, insanların bir araya gelerek şenlikler düzenlediği büyük kutlamaların sembolü olmuştur. 

Şanlı tarihimize bakıldığında, Yüce milletimizin yaşam sürdüğü tüm coğrafyalarda, etnik köken, dil, din, cinsiyet, kültür ve nihayetinde insan ayrımı yapılmadan herkese hoşgörü ile baktığı, saygı ve eşitlik çerçevesinde farklı medeniyetlerin mensuplarının da huzurlu ve güvenli bir şekilde yaşamlarını sürdürdükleri gururla görülmektedir. 

Bu duygu ve düşüncelerimle; Türk Milletinin  kadim milli bayramlarından olan  Nevruz Bayramı’nın tüm dünyanın barış ve huzuruna vesile olmasını, tarihimizdeki hoşgörü anlayışının tüm dünya coğrafyalarına hükümran olmasını temenni ediyor, gönül coğrafyamızın, aziz milletimizin ve Bolulu hemşehrilerimin Nevruz Bayramı’nı en kalbi duygularımla kutluyor, sağlık ve afiyetler diliyorum."


 

Yorum yazın

Yorum yazarak, yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan gazetemiz ve sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.